Huvitegevus
Näitering Eksperiment
Kooliteater
Ma vaatan maailma Igaviku Aknast
Ranna rahva lood ja laulud
Džässis ainult tüdrukud
Armastusel on vaid algus
Naissaare sünd
Valge tee kutse
Lugu Rohuneeme kabeli tornikellast
"Ma väga armastasin... muu ei ole oluline."
West Side Story
Lavastused
Pildikesi lavastustest
Teatritrupp K.O.K.K.

Naissaare sünd Viimsi kooliteatris

Läbi aastate on Viimsi kooliteater mänginud väga erinevaid ja huvitavaid näidendeid. Lavale toomiseks valitakse tavaliselt ikka need lood, mis inimestele hinge lähevad või neid kuidagi puudutavad.

2005 aasta sügisel alustasid Maris Talvari, Ave Schmit, Pille Lumiste, Leena Allik, Jüri Tiidus, Siim Tiisvelt ja Alari Lagle lavastaja Toomas Lõhmuste valvsa pilgu ja vilunud käe all Marie Underi ballaadi „Naissaare sünd” proovidega. Mitmed kokkusaamised koolisaalis viisid osalised kaugele tänapäevasest kõnepruugist ning raske luuleteksti mõistmiseks ning õigeks interpreteerimiseks kulus hulk õhtuid. Kõige raskem oli kiire elutempoga gümnasistidel ehk harjuda etenduse küllalt rahuliku ning omalaadse kulgemisega. Iga lisaliigutus laval mõjus saalis juba silmatorkavalt häirivana. Täpse ning väljapeetud koreograafia meisterdas valmis Margus Toomla, kes oma tiheda töögraafiku kõrvalt leidis siiski aega ka „Naissaare sünni” jaoks.

Lavakujundus ning kostüümid ei olnud kaugeltki uhked. Pigem vastasid need täpselt vajadustele ning olid hoolikalt läbi mõeldud. Tegelased mõjusid kohati kui sammaldunud kivid, siis jälle kui veidi merevetikane rannarahvas ja ei puudunud lavalt ka Kristuse risti löödud kuju abiturient Jüri Tiiduse tõetruus esituses. Viimase lihvi andsid täiuslikult valitud muusika ning efektne valgus.

Lugu ise räägib õnnetust naisest, kelle mees jäi raskelt haigeks - oli suremas.Olles meelt heitmas, otsustas naine minna kirikusse ja varastada sealt armulaua leiba. Teekond sakramendi järele viis üle mere. Tagasiteel puhkes aga torm ning kaasreisijad süüdistasid selles kahtlaselt varju hoidvat naist. Viimane heideti üle parda. Vee all sündis aga ime – naise jalge alla hakkas kerkima maa, mis kasvas terveks saareks. Laevalised märkasid imet ja kandsid naise kui pühaku kätel tagasi koduranda, kus naine aga avastas, et mees oli vahepeal hinge heitnud. Koolnu maeti vast sündinud saarele. See on lugu meeleheitlikest tunnetest, eneseohverdusest, süümepiinadest ja jumalast. Süvenemata vaataja täit sisu nii lihtsalt kinni ei püüa.

15 minutit kestva ning pinget ülal hoidva looga käisid noored Jõgeval Betti Alveri luulepäevadel, kust tuldi tagasi väga hea ansamblitöö eripreemiaga. Viimsilastel on olnud võimalus etendust näha märtsis Laidoneri mõisas Aasta Naise valimistel ja ülestõusmispühade jumalateenistuse järgselt Viimsi Püha Jaakobi uues kirikus.

„Naissaare sünni” näiteseltskonna suur unistus on hooaja lõpetuseks sõita Naissaarele ja mängida etendust viimast korda saare lagunevas kirikus ja jäädvustada see ka filmilindile.

Leena Allik