Kingi oma kooli raamatukogule raamat!

23. aprillil tähistatakse ülemaailmset Raamatu ja roosi päeva. Sel päeval on võimalus igaühel kinkida oma kooli raamatukogule üks vajalik raamat. Esimesed raamatukinkijad saavad tänutäheks roosi ning kõikidel kinkijatel on võimalus raamat märgistada päeva templiga. Sel moel saab raamatukogu oma fonde uute raamatutega täiendada. Kinkida võib nii uusi kui vanu raamatuid. Eriti oodatud raamatute nimekiri PDF-vormingus.

1930ndatel aastatel tuli ühele Barcelona raamatukaupmehele romantiline idee, mille abil suurendada raamatumüüki ja parandada kirjanduse tundmist: Kataloonia kaitsepühaku Püha Jüri päeval hakati tähistama raamatu ja roosi päeva, mil mees kingib naisele roosi ja naine mehele raamatu. Raamatu ja roosi päev ehk The World Book Day osutus suurepäraseks ideeks ja tänapäeval tähistatakse seda kõikjal maailmas.

1995. aastal kuulutas UNESCO kataloonia raamatu ja roosi päeva rahvusvaheliseks raamatu ja autoriõiguste päevaks ( http://www.unesco.org/bpi/eng/unescopress/97-54e.htm), sest raamat on väärt päeva, mil teda austatakse kui vabaduse, ühtekuuluvustunde ja rahu sümbolit. 23. aprill osutus sobilikuks päevaks ka kirjandusajaloo seisukohalt. See on Miguel Cervantes de Saavedra ja William Shakespeare surmapäev ning Halldor Kiljan Laxnessi ja Vladimir Nabokovi sünnipäev.

Idee sünnikodus Kataloonias on Püha Jüri päev pühendatud täielikult raamatutele ja roosidele. Barcelona tänavad täituvad juba varahommikul raamatu- ja roosikioskitest, karnevalirongkäik liigub mööda tänavaid, esitletakse uusi raamatuid ja kirjanikud kohtuvad lugejatega.

Eestis on raamatu ja roosi päeva tähistatud alates 1998. aastast, mil Soome Instituudi Tartu osakond korraldas raamatu- ja roosimüügi Tartu ülikooli raamatukogus ning ettekandekoosoleku Kirjanduse majas. 1999. aasta raamatu ja roosi päeval korraldas Soome Instituut TÜ raamatukogus seminari "Raamat meie argipäevas".

Eriti oodatud raamatute nimekiri PDF-vormingus.