2. juunil toimub Viimsi Koolis õpilasprojekt "Kool kui teaduslabor"

Teisipäeval, 2. juunil toimub Viimsi Koolis 5.- 11. klasside õpilastele suunatud projekt „Kool kui teaduslabor“. Sel päeval toimuvad koolimajas erinevad töötoad, kus juhendajatena astuvad üles ülikoolide õppejõud ja üliõpilased. Projekti eesmärgiks on äratada noortes huvi teaduse vastu ja läbi praktiliste tegevuste pakkuda võimalust osa saada väiksematest teaduslikest eksperimentidest. Erinevaid töötubasid on kokku 16 - sukeldumisest tähistaevani, kokanduse töötuba juhendab Eesti restoranikultuuri arendaja Dimitri Demjanov. Iga õpilane saab võimaluse osaleda kokku kahes töötoas. Mõned näited töötubadest ja käsitletavatest teemadest:

1) Eesti Disainikeskuse, Tallinna Tehnikaülikooli ja Eesti Kunstiakadeemia koostöös viiakse läbi „IDE: insener, disainer, ettevõtja“ töötuba. Keskendutakse uute äriideede välja töötamisele, simuleeritakse tootearendustiimide tööd ja harjutatakse meeskonnatööd ideest prototüübini jõudmise protsessis.

2) Tallinna Ülikooli Psühholoogia Instituudi reklaami ja imagoloogia osakonna tudengid viivad läbi „Reklaami“ töötoa. Töötoas arendatakse õpilaste loovust, vaadatakse erinevaid auhindadega pärjatud noortele suunatud plakateid ja reklaamiklippe Eestist ja mujalt maailmast. Analüüsitakse, milliseid väärtuseid need endas kannavad ja räägitakse reklaami eesmärkidest ja vahenditest, mis aitavad kampaania eesmärkideni jõuda. Rühmatööna valmib täiesti ainulaadne reklaam, mille peale keegi siiani veel pole tulnud!

3) Tartu Ülikooli Loodus- ja Tehnoloogiateaduskonna eestvedamisel leiab aset „Veekogude mikroorganismide“ töötuba, kus õpilastel on võimalik näha, milline näeb välja elu vees läbi mikroskoobi vaadatuna. Näidatakse ka seda, kuidas on võimalik mikroorganisme ära kasutada inimese huvides – biotehnoloogias ja bioenergeetikas.

4) Kohale on lubanud tulla ka Teadusbuss Suur Vanker, mille juhendajad viivad läbi „Van De Graafi“ töötoa, kus õpilastel tuleb valmistada Van De Graafi generaator.

5) Kokanduse töötubades räägitakse tervislikust toitumisest ja „Tai köögis“ valmistatakse kaks erinevat suppi: Tom Kha Kai (kanasupp kookospiimaga) ja Tom Yam Dalee (terav supp mereandidega).
Kohale tuleb ka Eesti restoranikultuuri arendaja, peakokk ja restoraniomanik Dimitri Demjanov, kes koos oma abilisega juhendab töötuba - „Uutmoodi Eesti köök“.

6) Tallinna Tehnikaülikooli Tehnoloogiakooli töötoas „Tähistaevast Eesti rahvuskivini“ tutvustatakse Stellaariumi programmi, mis annab suurepärased võimalused tähistaeva tundmaõppimiseks. Räägitakse Eestimaa kui ka Viimsi geoloogilisest ehitusest. Tutvutakse Eesti kivimite ja fossiilide kollektsiooniga.

7) Robootika töötoas räägitakse LEGO NXT robotitest ja näidatakse mis nendega teha saab. Õpilastel on võimalus robot ise valmis ehitada ja tarkus sisse panna. Kõikide robotite vahel toimub võistlus, et selgitada välja parim.

Lisaks eelnimetatutele toimuvad veel: teadmine ja teadus, sukeldumise, kosmeetika, tsirkuse, kollaaźi, aeroobika, kromatograafia, teatri ja riigikaitse töötoad.

Õpilasprojekti "Kool kui teaduslabor" projektijuht ja koordinaator on Viimsi Kooli õpilasteaduse juht Peeter Sipelgas.