Logo
  Avaleht  Üldinfo  Koolipere  Koolikorraldus  Õppetöö  Projektid  Vastuvõtt  Teadmiskeskus  Tugisüsteem  Huvitegevus  Spordikeskus
  Huvitegevus
Huviringid 2017/2018
Näitering Eksperiment
Kooliteater
Ma vaatan maailma Igaviku Aknast
Ranna rahva lood ja laulud
Džässis ainult tüdrukud
Armastusel on vaid algus
Naissaare sünd
Valge tee kutse
Lugu Rohuneeme kabeli tornikellast
"Ma väga armastasin... muu ei ole oluline."
West Side Story
Lavastused
Pildikesi lavastustest
Teatritrupp K.O.K.K.

  Otsing
Täppisotsing  

Ma vaatan maailma Igaviku Aknast

Etendus jutustas Maria ja Johan Laidoneri perekonnast ja Eesti riigi loomisest ning oli pühendatud Johan Laidoneri 125. sünniaastapäevale. Esietendus toimus Kindral Laidoneri Muuseumis 6. veebruaril 2009. aastal ja kokku mängiti 7 etendust. 12. veebruaril mängiti etendust Viimsi Päevakeskuses ning Eesti Vabariigi 91. aastapäeva puhul mängiti lavastuse I vaatust Viimsi Kooli aulas Viimsi Kooli õpilastele.

Etenduses osalesid:
Johan Laidoner – Rünno Karna (Viimsi Kooli vilistlane)
Maria Laidoner – Laura Ojala (Viimsi Kooli vilistlane)
Mihkel, nende poeg – Arlo Talmar (5A) ja Taavo Schmidt (12C)
Aleksei Kruževski (nende kasupoeg) – Karl Hendrik Muuga (5B) ja Ingmar Jõela (12B)
Ellen Laidoner (Laidoneri sugulane) – Liisa Ariadne Pedanik (4D), Liisa Johanna Viikna (5A) ja Heleen Kristiin Kriisa (12A)
Ruudi Toomsalu (Mihkli klassivend) – Aleksandr Mäeots (6A) ja Martin Siimann (9B)
Rosalie (koduabiline) – Anella Aasmaa (12C)
Käsundusohvitser – Risto Kals (9D)
Nadja Pridanova (Melenki linna Muusikakooli direktor) – Mari-Liis Lään (2A) ja Mirjam Pihlak (10B)
Siseminister Unt – Kaarel Korv (11A)
Seltsimees Škurin – Kaspar Jüris (12A)
Kaasa tegid veel Liisa Linhein (12A), Marie Käige (12A) ja Liis Rebane (9B)
Stsenarist ja lavastaja – Külli Talmar
Konsultant – Irene Lään
Helilooja, fonogrammide ja kooriseadete autor – Kalle Erm
Sõnade autor – Leelo Tungal ja Vally Ojavere
Koreograaf – Maido Saar
Lauluõpetaja – Ita-Riina Pedanik
Kostüümid – Armilda Talmar ja Sigrid Üksi
Valgus ja heli – Lauri Pihlak ja Mart Felding
Jumestus – Ene Raidmets
Soengud – Anu Lutsoja
Kutse ja kavalehe kujundus - Kaja Koost ja Vilve Roosioks
Etenduse juht – Merike Ennomäe
Projektijuht – Leelo Tiisvelt
Suured tänud: Rein Jõhvikas, Andrus Kalvet, Rein Tiisvelt, Kindral Laidoneri Muuseum ja Viimsi Vallavalitsus.

Artikkel "Viimsi Teatajast":

Veebruari alguses esietendub Viimsi Kooliteatris tõsieluliste sugemetega etendus ”Ma vaatan maailma Igaviku Aknast”. Peaosas astuvad üles Viimsi kauaaegsetele teatrisõpradele tuttavad Rünno Karna ja Laura Ojala, lisaks teeb etenduses kaasa hulk Viimsi Kooli praeguseid teatriõpilasi. Vägesid juhatab Viimsi Kooliteatri pikaaegne lavastaja Külli Talmar, tantsuseaded Maido Saarelt, etenduse jaoks loodud uute laulude sõnad Leelo Tungal ning muusikaseaded Kalle Erm.

Lugu mehest, kes armastas
”Etendus on oluline selle poolest, et Johan Laidoner on meie valla kõige tuntum ajalooline riigitegelane,” heidab lavastaja ja stsenarist Külli Talmar pilgu sellele, mis köitis ühe Eesti perekonnaloo juures teda kui kooliteatri lavastajat. ”Tema perekonnast ja elust siin Viimsi mõisas on siiani teenimatult vähe räägitud, me tunneme teda ikkagi kindralina, kes võitis Vabadussõja. Aga lisaks sellele oli ta tohutult töökas ja mitmekülgne inimene. Eelkõige suurepärane inimene, kes väga armastas oma perekonda ja kodu Viimsis. Tema lapsepõlveunistuseks oli saada metsateadlaseks ning siin Viimsis läkski tema unistus täide. Ehitas ta ju 20 aastaga ilma elektrita majapidamisest üles väga korras mõisa, täiendas parki jne. Ühesõnaga inimene suure algustähega.”
Johan Laidoner oli nii Eesti Spordi Komitee esimees kui ka Eesti Teaduste Akadeemia auliige. Kõrgele ühiskondlikule positsioonile vaatamata oli Johan Laidoner aga mees, kelle elu täitis armastus. Armastus oma naise Maria ning oma kodumaa vastu. Kuigi saatusel oli selle pere jaoks varuks rohkem kurbi kui õnnelikke hetki, saame nende perekonnaloo taustal tagasi vaadata omaenda elule ning mõtiskleda selle üle, kas ja miks katsumused elus on vajalikud ning mida saame tänapäeval sellest õppida. Mõtlemisainet on enam kui küll.

Kooliteatri etenduste eriline aura
Tol korral 9. klassi õpilane ja nüüdne Viimsi Kooli vilistlane Karin Pool kehastas viie aasta taguses etenduses koduabilist Maalit. ”See näidend räägib tegelikult ju meist endist. See on eesti rahva lugu selle kõige otsesemas mõttes. Teatritükk kajastab läbi Johan Laidoneri elu kõike seda, mis tol perioodil mujal Eestis toimus. Tuuakse välja Laidoneri pereelu plussid ja miinused ning just see on see miski, mis toob Johan Laidoneri ja eesti rahva mineviku tänapäevale lähemale. Paljudele eestlastele on see lugu valus meenutus seigast nende endi elus ning lavastajatöö ja näitlejatepoolne professionaalne esitus andsid kokku elamuse, mida on väga raske unustada!”

Kui viis aastat tagasi kandis etendus pealkirja ”Ma väga armastasin ja muu ei loe”, siis värske etenduse pealkirjaks on ”Ma vaatan maailma Igaviku Aknast”. Etenduse keskseks sümboliks kujuneb aken, mille kaudu on erinevatel põlvkondadel võimalik omavahel suhelda ning teiste sugupõlvede kogemustest õppida. Sajandid vahetuvad, kuid elu püsiväärtused ei muutu. Sama kõrgelt kui siis, on ka tänapäeva ühiskonnas hinnatud truudus, ustavus, töökus, siirus, usaldus ja headus. Ilma nendeta ei ole inimest ega ammugi mitte rahvust.

Sajanditevanune lugu paelub ka tänapäeva noori
„Ma vaatan maailma Igaviku Aknast” on minu jaoks viimaseks peatuseks minu seiklusterohkel teekonnal kooliteatris. Prooviperioodile tagasi vaadates meenuvad mulle hilisõhtused proovid, kirglikud vaidlused näitlejate vahel ning mitmed muigvele ajavad seigad,” meenutab etenduse osaline, Viimsi Kooli 12. klassi õpilane Liisa Linhein aega, mil tema õhtuid täitsid kooliteatri pikad proovid. ”Ka selle etenduse esiridades on kõigile teada vanad Viimsi Kooli tegijad Rünno ja Laura, kes meile kunagi eeskujuks olid ja juba osalevad etendustes ka uued ja andekad, nii et Viimsi Kooliteatri traditsioon ei hääbu.”

Tulge etendust vaatama ja teid viiakse emotsionaalsele rännakule Eesti rahva ajalukku.

Etendused toimuvad 10., 14., ja 17. veebruaril kell 18.00 Viimsi mõisas ning on kõikidele huvilistele tasuta.

Annika Remmel
Viimsi Kooli kommunikatsioonijuht