Teadmiskeskus
Bioloogia õpikoda
Mälumäng
Huvikool Collegium Eruditionis
LTT - meie teadlik valik!
Sünnipäevad
Huvitavaid linke
Uudised 2008-2010

Ränivetika- ja õietolmu-analüüsi töötuba 10. klassi õpilastele

13. veebruaril toimub Viimsi Koolis 10. klasside õpilastele töötuba, kus Liisa Puusepp (PhD) tutvustab kahte metoodikat – ränivetika-analüüs ehk diatomee-analüüs ja mee õietolmu-analüüs.

Ränivetikad ehk diatomeed on mikroskoopilised vetikad, keda palja silmaga ei näe, kes elavad pea kõikides veekogudes alates väikesest lombist lõpetades merede ja ookeanidega ning kellel on omapärane ränist rakupantser – koda. Kuna ränivetikad reageerivad kiiresti keskkonnaseisundi muutustele ning paljudel liikidel on kitsas ökoloogiline amplituud s.t. et nad elavad vaid väga konkreetsetes tingimustes, siis on diatomeed väga head keskkonnaindikaatorid veekogu hetkeseisundi hindamiseks ja ka setete analüüsi tulemuste põhjal veekogu arenguloo kirjeldamiseks.

Õietolmuanalüüs meest – Keerulise nimega teadusharu melissopalünoloogia uurib mees sisalduvat õietolmu. Korjates taimedelt nektarit, kleepuvad õietolmuterad mesilaste keha ja jalgade külge ning tarus mee töötlemisel satub õietolm ka mee sisse. Erinevate taimede õietolmuterad on erineva kuju, suuruse ja värvusega ning seetõttu on võimalik määrata õietolmu alusel taimede liike. Õietolmu sisalduse järgi saab kirjeldada mee botaanilist ja võimalusel ka geograafilist päritolu.