Nädalatervitus
Eelkool 2017/2018

12. veebruaril esietendub Viimsi Kooliteatri etendus „Ma vaatan maailma Igaviku Aknast“

Kõikidel teatrisõpradel on põhjust taas rõõmustada, sest Viimsi Kooliteatril esietendub taas 12. veebruaril etendus, mis räägib Maria ja Johan Laidoneri perekonnast ning samuti Eesti riigi loomisest ning on pühendatud Johan Laidoneri 130. ja Maria Laidoneri 125. sünniaastapäevale. Etendused toimuvad Viimsi mõisas ja on kõikidele huvilistele tasuta.

Uus on taasleitud vana.

Kümme aastat tagasi esietendus Viimsi Kooliteatris ääretult menukas lavastus „Ma väga armastasin ja muu ei loe…“. Näidend algas Eesti iseseisvuse loomisega ning lõppes Laidoneride küüditamise ja Maria tagasijõudmisega Eestisse. Lugu esitati Maria silmade läbi, etenduses lõi kaasa üle 50 Viimsi Kooli õpilase, peaosades Rünno Karna (Johan Laidoner) ja Laura Ojala (Maria Laidoner).

Tookordne etendus puudutas sügavalt nii vaatajaid kui ka etenduses mänginud noori, Trivimi Velliste lausus pärast esietenduse lõppu: „See, mis seal laval edasi antakse, on tuhat korda parem kui tuhat ajaloo õpikut!“ Kõige suuremaks plussiks paljude vaatajate arvates oli just see, et etenduses vaadati Laidoneri kui inimest, mitte kui poliitikut. Etendus oli niivõrd emotsionaalne ja liigutav, et pisarad valgusid silma nii vaatajatel kui osalistel endil. Mitmel puhul kadus näitlejate ja vaatajate vahelt see piir, mida nimetatakse publikuks ja lavaks ning etendusest sündis midagi enamat – hingeline side, kus unustati, et tegemist on etenduse ja näitlejatega ning mille kulminatsiooniks sai teadmine, mida tegelikult tähendab inimene suure algustähega.

Viimsi Kooliteater tähistab etendusega olulisi tähtpäevi

5 aastat tagasi tuli Viimsi Kooliteatril mõte taastada aastaid tagasi mängitud etendus, kuid mitte päris samal kujul, vaid veidike teistmoodi ning anda taas omapoolne panus oluliste ja väärikate tähtpäevade tähistamiseks.

Viis aastat tagasi olid etenduse unustamatuteks hetkedeks ka etenduses kõlavad laulud, mille sõnadeautoriks on Valli Ojavere. Etenduse uusversioonis oli neid veelgi lisandunud, autoriks taas Kalle Erm. Sõnad uutele lauludele kirjutas poetess Leelo Tungla.

„Ma vaatan maailma Igaviku Aknast“ püüab perekonnaloo ning ühe riigi sünniloo kõrval panna meid mõtlema elu püsiväärtuste üle. Millised on need tõeliselt tähtsad asjad meie elus ja meie ümber ehk nagu Leelo Tungal laulus „Kõige algus on armastus“ kirjutab: „Alles jäävad truudus, ustavus, töökus, tublidus, siirus, usaldus, suuremeelsus, headus. Kõige algus siiski on just armastus – sellest tärkab lootusraas, kust jõudu leiad ja algad taas.“

12. veeb. 2014. aastal täitub Johan Laidoneri sünnist 130. aastat ning Maria Laidoneri sünnist täitus 7. dets. 2013 125. aastat. Nende väärikate tähtpäevade tähistamiseks avab Viimsi vald J. ja M. Laidonerile mälestusmärgi Viimsi mõisa pargis. Ettepanek taaselustada etendus oli lavastaja Külli Talmarile ja lauluõpetaja Ita- Riina Pedanikule meeldivalt üllatav ja kogu Viimsi Kooliteatri suureks rõõmuks otsisid peategelased Rünno Karna ja Laura Ojala, kelledele on aeg lisanud arvestatavat elukogemust, taas üles oma vanad tekstiraamatud. Ka seekord tuli sinna lisada uusi ja huvitavaid fakte, etenduse konsultandi Irene Lääne soovituste kohaselt. Jällegi on muutunud näitlejate koosseis, kuid etenduses teevad kaasa ka mõned noored, kes 5 aastat tagasi mängisid samas etenduses laste osi.

Esietendus Viimsi Mõisas toimub 12. veebruaril (etendus reserveeritud). Etendust mängitakse 13., 14.,15., 17., 18.,19. veebruaril algusega kell 18.00. Etendus kestab koos vaheajaga 2 tundi. Etendused on kõigile tasuta.

Kohtade arv on piiratud, vajalik eelregistreerimine tel. 6028 943, Margit Võsu , margit@viimsi.edu.ee

Projektijuhid: Külli Talmar, Merike Hindreus, Margit Võsu
Etenduse juht: Merike Ennomäe
Projekti toetavad: Viimsi Vallavalitsus, Viimsi Sõjamuuseum, Viimsi Kool, SA Viimsi Keskkooli Fond, MTÜ Viimsi Huvikeskus, Viimsi Peokeskus -Coccodrillo