Pöörame klassiruumi ümber

12.-17. jaanuarini olid Viimsi koolil külas õpetajad Türgist, Portugalist ning Soomest seoses III kooliastmele suunatud projektiga „ICT in USE“. Projekti laiem eesmärk on arendada digipädevust õpilaste ja õpetajate hulgas. Eesti kohtumine keskendus õpetajatele ning fookuses oli ümberpööratud klassiruumi metoodika - mis see on, milleks seda vaja läheb, milliseid praktilisi tööriistu kasutada ning kuidas oma tunde ümber pöörata. See teema lülitati projekti, sest oli soov leida viise, kuidas tõsta õpilaste vastutustunnet ja oskust ise õppida ning toetada õpilaste individuaalset arengut.

Teadmiste ning oskuste arendamisele aitasid kaasa ümberpööratud klassiruumi teoreetikud ja praktikud Tallinna Ülikoolist Jüri Kurvits ning Marina Kurvits, Gustav Adolfi Gümnaasiumi klassiõpetaja Kristi Rahn, Viimsi kooli vene keele õpetaja Darja Vassiljeva-Lankina ning Tallinna Lilleküla inglise keele õpetaja/haridustehnoloog Meeri Sild.

Lisaks üldisele arusaamale, mis on ümberpööratud klassiruum, oli koolitus ka väga praktilist laadi. Kokku saadi üle 12 tööriista, mida oma tundide ettevalmistusel ning läbiviimisel kasutada. Kõik tööriistad on seotud IKT (info-ja kommunikatsioonitehnoloogia) vahenditega ja erinevate keskkondadega (nt videote kasutamine uue teema õppimisel) ning nende integreerimisega õpetamisse ning õppimisse.

Koolituste kõrval pakuti meie partnerkooli õpetajatele ka tükikest Viimsist ja Eestist meeleolukal Eesti õhtul, kus tuli loomulikult süüa kiluvõileiba, kama, mulgiputru ning karaskit. Viimsi vallast rääkis noorsoo-ja haridusameti juhataja Janek Murakas. Muusikalise vahepalaga aitasid kaasa Liina-Adriane ja Ita-Riina Pedanik ning rahvatantsijad tantsukollektiivist „Sukad&Tagi“. Viimased panid ka õpetajad tantsima ja lustima Kaerajaani ja muude tantsude saatel.

Ühel päeval külastati loomulikult ka Tallinna vanalinna, kuid projektile omaselt kasutades nutiseadmeid orienteerumiseks.

Loomulikult oli meie talvine ilm kolleegidele Portugalist ning Türgist imestuseks. Kuidas on võimalik, et kõik toimib, kui on nii palju lund ja nii külm. Kui esimesel päeval ostsid portugallased lume eest kaitseks vihmavarjud, siis nad õppisid kiirelt, et see neid ei päästa ning vihmavarjud jätsid nad Portugali vihmasteks päevadeks. Samuti olid nad üllatunud meie koolimajast, kus 7. klassi õpilased tegid neile inglise keeles tuuri.
Viimsi koolist osalesid koolitusel Maarja Urb, Vilve Roosioks, Ülle Pinnonen, Marja Mõistlik, Kersti Ojassalu, Ivi Rammul ning Darja Vassiljeva Lankina. Eesti kohtumise õnnestumisele aitasid kaasa ka projekti teised liikmed Alge Ilosaar, Riita Järve ning Kaitel Poobus.

Järgmine projektikohtumine toimub aprillis Soomes ning on suunatud õpilastele ning nende digipädevuste arendamisele. Lisaks hakkavad iga partnerkooli õpilased otsima parimaid rakendusi ning keskkondi erinevate ainete õppimiseks, et luua andmebaas, mida saaksid kasutada nii õpilased kui õpetajad.
Projekti rahastatakse Erasmus+ programmist.