Nädalatervitus
Eelkool 2017/2018

Iseseisvalt ajakirjanikeks - projekti EstWay kokkuvõte

Mägine maastik, sügisvärvidesse ehitud puud, külm karge õhk ja soojad inimesed - selline vaatepilt avanes 20-le gümnaasiumiõpilasele Viimsi Keskkoolist, kes külastasid Põhja-Norra linna Vadsø’t. Nimelt tuli Viimsi kooli inglise keele õpetajal Merike Kausil mõte luua rahvusvaheline projekt keelesuuna valinud õpilastele. Kooli arendusjuht Maarja Urb oli just välja mõtlemas sarnast kavandit ning nii algaski vahva idee teostamine.

Koostööpartneriks valiti Norra ühes põhjapoolseimas linnas Vadsø’s asuv õppeasutus Vadsø Vidergaende Skole. Mõlemast koolist tuli positiivne vastukaja ning õpilased olid meeleldi nõus kaasa lööma projektis EstWay, mis on kombinatsioon kahe riigi - Estonia ja Norway - nimest. Eestlased külastasid Skandinaavia riiki 21.-27. septembrini 2015. aastal ning norrakate vastuvisiit leidis aset 13.-18. märtsini käesoleval aastal.

EstWay projekti eesmärk oli luua virtuaalne ajaleht, mis on täielikult õpilaste enda kokku pandud. Külastati erinevaid asutusi, viidi läbi intervjuusid huvitavate inimestega ning heideti pilk peale mõlema maa kaunitele vaatamisväärsustele, mis kõik inspireerisid artikleid kirjutama. Päevad nii Norras kui ka Eestis olid sisustatud kirjatükkide jaoks materjali leidmisega ja õhtud mõnusate koosviibimistega, kus õpilased veetsid üksteisega lõbusalt aega.

Projekt EstWay oli suurepärane võimalus reisida teise riiki ning õppida tundma sealseid inimesi. Saadi juurde uusi sõpru ning kogemusi, mida eal ei unustata. Lisaks kaunile loodusele, toredatele inimestele ja põnevatele päevadele sai teha keerukat tööd, mida nõuab materjali kogumine, intervjuu koostamine ning läbiviimine, artikli kirjutamine ja toimetamine. Õpilased said olla osa millestki suuremast ja luua üheskoos midagi, millest ka märk maha jääb.

See kõik poleks aga olnud võimalik ilma sponsorita, kelleks oli Nordplus Junior. Suur tänu õpetajatele Merike Kausile ja Kirsi Rannastele Viimsi Keskkoolist ning Eva Cornelliussenile ja Carl Philip Wahlberg Lundile Vadsø Vidergaende Skole’st, kes hoidsid silma peal õpilastel ning et lisaks lustile ja lillepeole ka tööd tehtaks. Tänuavaldus läheb samuti arendusjuhile Maarja Urbile, kes koos Merike Kausiga kirjutas projekti valmis. Tänamata ei saa jätta kõiki õpilasi ja nende perekondi, kes olid nõus majutama külalisi ning näitasid nende nädalate jooksul üles hoolivust ja töökust.

Kutsun Teid kõiki, kallid lugejad, heitma pilku peale meie loodud ajalehele EstWay The Bestway, kust leiate eest palju erinevaid ning sisukaid artikleid igale huvilisele.

EstWay The Bestway peatoimetaja
Brigitta Rosin