Ettevõtluspäev majandus-sotsiaalainete õppesuuna gümnasistidele

6. oktoobril 2016 korraldasid üle-eestilise ettevõtlusnädala raames Viimsi Kool, Viimsi vallavalitsus, valla Noortevolikogu ja Tallinna Teaduspark Tehnopol koolinoorte tehnoloogia-hackathon´i kõigile majandus-sotsiaalainete suunal õppivatele gümnasistidele. Õpilased lõid meeskondades koos Tehnopoli-poolsete mentoritega mõnede tundide jooksul innovaatilisi tooteid ja teenuseid, mitmed neist olid edasiarendused majandusõpetuse tundides tekkinud õpilasfirmade ideedest. Osalejad said proovida, kuidas kaasata klienti või tarbijat tootearendusse ning tutvuda startup tööriistadega, mis aitavad mõelda läbi ärimudelit ja saada aru, kes võiks olla huvitatud nende toote eest maksmisest.
Hackathoni võitis 10. klassi meeskond nimega Woodsound (Ats Pinnonen, Maria Ivask, Mihkel Laanes, Emily Kahro, Heinrich Tilk, Getter Männapsoo), kes disainis esmase prototüübi kõlarist, mida saab nii kaasas kanda kui kodukinos kasutada. Kõlarit eristab teistest sarnastest puidust ümbris.

Hackathloni eesmärk oli aidata mõista, et alustamine on lihtne ja esimese toote välja mõtlemiseks pole vaja palju ressurssi.
Hackathonil osales 65 Viimsi kooli majandussuuna õpilast, kes meeskondadesse jagatuna arendasid 11 erinevat toodet:

1) BodHug - Eesti puidust pudeli- ja klaasihoidja.
2) Woodsound - Eesti disainitoode, puidust kõlar kahes mõõdus: kaasaskantav ja kodukino osa. Võitja
3) T.Õ.T.V - tee õige tuleviku valik, digitaalne platvorm, mis toetab noorte karjääri- ja erialade valikuid läbi erinevate isiku- ja erialatestide.
4) Tudengi- ja Töövarjuandmebaas – karjäärivaliku platvorm, mis viib kokku ettevõtted tudengite ja karjäärimuutuse ees olevate isikutega, kes soovivad lühiajaliselt olla töövarjuks mõnele professionaalile. Kõige innovaatilisema idee preemia
5) MEVIA - ülemaailmne ülikoolide valikusuundade ja kursuste andmebaas, mis võimaldab inimesel oma õppesuuna või kursuse valikul leida ühest kohast kõik vajalik info. Publikupreemia
6) Rätik Touel - magnetiga saunalina, mis annab inimesel võimaluse oma saunalina kinnitada enda ümber lihtsalt, kasutades magnetkinnitust.
7) Creme - looduslik niisutav kätekreem, mis kuivab ruttu ega ole õline.
8) TrippiHippi – unikaalne disainikott erinevate värvirikaste tikanditega.
9) Šokolaadimedal - erineva maitse ja suurusega šokolaadimedalid.
10) Zibo - mobiilirakenduse kaudu koju tellitav toidukarp, kus on sees retsept ja täpsed kogused tervisliku toidu valmistamiseks. Parima pitch'i auhind
11) Krõpõ – müslipallid ehk tervislik amps, mida saab lihtsasti kaasas kanda ja sobival hetkel kõhtu täita.

Parimad ideed valis välja žürii koosseisus Triin Mahlakõiv (Tehnopoli programmijuht), Toomas Türk (Tehnopoli IT valdkonna juht), Külle Tärnov (Tehnopoli tervise valdkonna juht), Kert Kaljula (Tehnopoli finantsjuht), Maret Kivirand (Tehnopoli administratiivjuht), Pirko Konsa (Tehnopoli key coach), Kaija Valdmaa (Tehnopoli rohetehnoloogia valdkonna juht), Mailis Alt (ettevõtlusministri nõunik ja Viimsi vallavolikogu aseesimees) ja Tiina Ojamäe (Viimsi Kooli majandusõpetuse õpetaja).
Päeva alustas Taavid Mikomägi firmast Weps, kes rääkis oma kogemustest alustava ettevõtjana; päeva lõpus tutvustati noortele erinevaid inkubaatoreid, programme ja meetodeid, mis toetavad nende ideede edasist arengut.

Aitäh kõigile Tehnopoli inimestele ürituse läbiviimise eest, korraldamisabi eest Mailis Altile ja Kadi Bruusile Viimsi vallast ning Kristiina Järvele ja Eingard Topsile valla noortevolikogust ja Tiina Ojamäele, Merike Hindreusile ning Peeter Aleksander Pajule koolipoolse toe pakkumise eest!

Tänud ka sponsoritele: Atlantis H2O Aquapark ja Vitamin Well Eesti!

Koolipoolne ootus oleks taolisi üritusi õpilastele meeleldi igaaastase traditsioonina korraldada.