Nädalatervitus
Eelkool 2017/2018

Koolisisene inglise keele kõnevõistlus gümnaasiumile

Kolmapäeval, 15. veebruaril toimus traditsiooniline gümnaasiumi inglise keele kõnevõistlus.
Žürii koosseisus Karmen Paul, Matthijs Quaijtaal ja Ingrid Hermet tegi oma otsuse 15 kõne hulgast; kaasarääkimise võimalus oli ka publikul.
Kõnevõistluse võitis Sten Raud (11ML, juhendaja Merike Kaus). Teisele kohale tuli Agnes Milla Bereczki (11ML, juhendaja Merike Kaus) ja kolmandale Kertu Saul (10ML, juhendaja Merike Kaus).
Kahe eriauhinna saajad olid Sten-Jan Sarv (11ML, juhendaja Merike Kaus) kõige kindlama esinemismaneeri ja meisterliku küsimustele vastamise eest ning Robert Katmann (12MS, juhendaja Merike Kaus) parima sideme eest publikuga.
Palju õnne võitjatele ja juhendajatele ja tänud esinejatele! Kõnevõistluse tase oli märkimisväärselt kõrge.
Eritänud ka väga aktiivsele publikule!
Kaks osalejat esindavad meie kooli ka vabariiklikul kõnevõistlusel, mis toimub juba 1. märtsil.
Ürituse korraldas õpetaja Maire Parts. Aitäh!

Kõnevõistlusel osaleti järgmisete teemadega:
Year 10
1. Kertu Saul “The Right Cure”
2. Emily Bruus "The importance of equality"
3. Marelle Merita Seren “Are we looking for the truth or are we looking for something to believe in?”
4. Peeter Paju “They say that there´s peace in the world”
5. Kertu Liisa Mooste "Brexit-potentially positive?"
Year 11
1. Agnes Milla Bereczki “The Algorithm for a Happy Life”
2. Sten Raud “ Despite recent challenges, both external and internal, the Open Society remains the best hope for the future of the human race”
3. Sten-Jan Sarv “The greatest challenge of today’s youth”
4. Marleen Mikk "Is there a purpose or are we just going through the motions?"
5. Sissi Nylia Benita “Whether you think you can or you think you can’t, you´re right”
6. Sandra Raag Bergman “Why is diversity important? Are we ready for it?”
7. Ott Salla “The greatest challenge of today’s youth”
Year 12
1. Hans-Joosep Hanson “The meaning of life is to give life meaning”
2. Robert Katmann “The greatest challenge of today’s youth”
3. Harold Oja “Peace is not an absence of war”

Žürii kokkuvõte parimatest esitustest:
1. Sten Raud (year 11): On the topic of freedom of speech, Sten came up with a well-structured speech, giving good examples and answering the questions very well. Elaborating how 'political correctness' destroys reasonable debate, Sten pointed out that for the sake of our future we should abandon this kind of protectionism of the so-called 'snowflake generation'.
2. Agnes Milla Bereczki (year 11): Where most speeches about finding meaning in life come from personal experience and mostly try to be motivational, Agnes Milla managed to back this up with evidence from over 60 years of research. Combined with enjoyable sarcasm - "click here for a more meaningful life" - this made for a speech that was about more than just herself.
3. Kertu Saul (year 10): Who doesn't like a speech about chocolate being the best painkiller? Just one of the very relatable examples Kertu brought out to make a case for why at times believing in something works as well as getting a proven cure. A witty speech with great answer.
Honourable mentions:
Sten-Jan Sarv (year 11) for being the most confident and fluent speaker, with great and elaborate answers.
Robert Katmann (year 12) for having the best connection to the crowd during and after the speech, having the most relateable reasoning and a positive message.

We would like to thank all speakers, as we feel that the level of speaking was high this year, making the panel's job a very tough one. Further additional thanks to our students who helped streamlining the procedures of the contest.