Nädalatervitus
Eelkool 2017/2018

Selgusid koolisisese õpilasleiutajate konkursi parimad!

Teadmiskeskus kuulutas välja 1. septembril 2017 koolisisese õpilasleiutajate konkursi. Konkursile ootasime töid, mis lahendaksid kellegi igapäevaelu probleeme või aitaksid elu paremaks muuta. Tööde esitamise tähtajaks, 6. oktoobriks laekus 26 suurepärast ja nutikat leiutist, mis kõik saadetakse edasi üleriigilisele õpilasleiutajate konkursile. Mõned näited konkursile laekunud töödest:
- „Algkoolilapse hoidja-robot“ (Greta Madeleine Gnannt 1a) – robot, kes võtab lapse peale kooli kodus vastu, tuletab meelde, millised kodused ülesanded ja mis kell tuleb ära teha, millal trenni või huviringi peab minema, vahendab infot lapsevanemate vahel lapse liikumisel;
- „Kinnas“ (Hanna Orm ja Simona Saks 3d) – see on kinnas aiandushuvilisele, milles on olemas kastmisvõimalus, käärid, nuga ja vajadusel valgustab pimedas töötamise ajal;
- „Antibakteriaalne joogipudel“ (Dione Frances Pallase, Elina Mägi ja Robin Kivirand 8g) – see on pudel, millel olev kork suudab hävitada peale joogi tarbimist sinna jäävad bakterid;
- „Suurust muutev nööp“ – see nööp teeb lastele ja täiskasvanutele lihtsamaks nööbi nööpaugust läbi panemise;

- „School TV“ (Sofia Süvaorg 7d) – see on rakendus, kus õpilased saavad koolist puudumisel vaadata seda, mida teised tunnis tegid ja annab omakorda õpetajale võimaluse näha, kas õpilane on rakendust kasutanud või mitte;
- „Käekell NFC kiibiga“ (Kertu Saul ja Janar Velleste 11ml) – käekell, milles olev NFC kiip avaks garderoobiukse, saaks käia söömas, raamatukogus ja peaks kandma kaasas suurt hulka erinevaid kaarte;
- „Puhveti rakendus“ (Karl-Erik Arpo, Taaniel Jakobson, Robert Parmakson 11ml) – see on nutitelefoni rakendus, millega on võimalik nii tellida kooli puhvetist meelepärane toit kui ka selle eest tasuda. See vähendaks oluliselt kooli puhvetis tekkivat järjekorda;
- „Multifunktsionaalne riidekapp“ (Kristjan Klaassen 11ms, Helena Kruus 11hm, Aasa Marta Kaasik 11ml) – see on kapp inimesele, kellel on keeruline leida oma riidekapist vajalikke riideid ning töötab läbi nutirakenduse.

Õpilaste ideed olid väga lennukad ja leiutised originaalsed. Sellel korral otsustasime välja anda igas vanuserühmas ühe peapreemia ja kaks teise koha preemiat.
1. vanuserühm (1.-4. klass)
I preemia Greta Madeleine Gnannt 1a (juhendaja Margus Suurmets) – „Algkoolilapse hoidja-robot“
II preemia Hanna Orm ja Simona Saks 3d - „Kinnas“
II preemia Agnes Priks 3d – „Üks-kaks-kolm“. See on leiutis, mis teeb ära kõik hommikused protseduurid 5 minutiga ja inimene on valmis oma päeva alustama

2. vanuserühm (5.-9. klass)
I preemia Elisabeth Seepter 7d „Suurust muutev nööp“
II preemia Dione Frances Pallase, Elina Mägi ja Robin Kivirand 8g „Antibakteriaalne joogipudel“
II preemia Sofia Süvaorg 7d „School TV“

3. vanuserühm (10.-12. klass)
I preemia Marta Katmann 11ms, Marelle-Merita Seren 11ml, Mai Riin Salumaa 11ml – “Pinalats”. See on pinal, mis ise teritab nürisid pliiatseid ja täidab tühjasid pastakaid. Lisaks puhastab ja uuendab kustukumme ning teeb kuivanud vildikad taas töökorda. Sellel on organiseeritud sahtlid, kus igal asjal on oma koht. Pinali kaane alt saab võtta ka märkmepabereid või panna sinna oma tunniplaani. Pinalil on ka “snäkisahtel” raskete päevade või kontrolltööde jaoks, kust laps saab võtta näiteks šokolaadi. Samuti on selles ka akupank, mis võib laadida nii pinalit kui ka telefone ja teisi elektroonika seadmeid USB juhtme abil.
II preemia Kertu Saul ja Janar Velleste 11ml – „Käekell, mida saab kasutada NFC kiibina“
II preemia Richard Pihel, Rando Liiv ja Randar Kuuskmäe 11ml – „Kahetaktilise mootorratta sisselaske õhufiltri kaudu leviva müra nanosummutusvahend“. See leiutis aitab oluliselt vähendada kahetaktilise mootoratta poolt tehtavat müra.

Leiutajate klassi tiitel läheb sellel aastal 3d klassile ja klassijuhatajale Eve Skoglundile.

Suur tänu kõikidele tublidele leiutajatele ja nende juhendajatele, kes osalesid koolisisesel õpilasleiutajate konkursil!