12.ms klass programmi "100 kohtukülastust" raames Harju Maakohtus

12.ms klass käis 6.märtsil 2018 programmi "100 kohtukülastust" raames õppekäigul Harju Maakohtus. Abiturientidele anti ülevaade kohtusaalist ja selle protseduurireeglitest. Tööd kohtumajas tutvustas Harju Maakohtu kohtunik Velmar Brett.
Aitäh õpetaja Aivar Koksile kohtumise korraldamise eest! Loe ka Celine Tippo (12.ms) ülevaadet õppekäigust:

Juba kell 9 käis majas usin töö, olime suurtes koridorides ainsad külalised. Meid võttis vastu Harju Maakohtu pressiesindaja Viivika Siplane. Saime ülevaate, kus kohtusaalis istuvad kohtunik, prokurör, süüdistatav ja kaitsjad. Samuti on oma koht tunnistajatel ja tõlgil.
Kui esmane tutvustus oli tehtud, paluti saali kohtunik Velmar Brett, kes oli parasjagu oma kabinetis otsust kirjutamas, seega ootasime põnevusega. Kohtusaalis on reegel, et kui kohus saabub, peavad kõik saalisviibijad püsti tõusma ning seda tegime ka meie. Velmar Brett on nüüdseks juba peaaegu 8-aastase staažiga kohtunik ning juhtumid, mis on tema menetleda, on kõik väga erinevad. Ta rääkis lühidalt, kuidas käib töö selles kohtumajas ning kuidas ja millal algab ning lõppeb tema tööpäev.
Peale seda oli aeg küsimuseks. Saime teada kuidas on kohtunikuamet mõjutanud tema igapäevast elu, et kohtunikele on seatud karmid ootused ja reeglid igapäevaelus ja -toimetustes. Samuti lisas ta, et Eesti riigis on kohtunikuks olemine hea ja lihtne, sest elame turvalises riigis, kus ei pea kartma ähvardusi ega tundma ohtu.
Töö keerulisemaks pooleks on emotsionaalselt väga rasked istungid ning seejärel otsuse kirjutamine. Huvitav oli teada saada, et kohtuistung ei ole sugugi lihtne ega kiire protsess vaid mõned istungid võivad kesta lausa kuid või isegi aastaid. Sellest tulenevalt võivad otsused küündida kuni 300 leheküljeni. Oma jutu sisse poetas kohtunik Velmar Brett ka väikse tutvustuse, kuidas kohtunikuks saada ja millised etapid sellel teel ühte kohtunikukandidaati ees ootavad. Samuti rääkis ta lähemalt ka sellest kuidas ja miks antakse süüdimõistetutele just selliseid karistusi, mida nad hiljem kandma peavad.
Kohtunik Velmar Brett on kindlasti väga meeldejääv ja silmapaistev kohtunik, kellest paistab kaugele professionaalsust ja siirat armastust oma töö vastu. Ta on vaba ja rõõmsa olemisega härrasmees, jättes endast mulje, et omades nii vastutustundlikut ametit, on ta siiski lihtne Eesti inimene. Meie külastuskäigu lõpuks soovis ta meile kõigile ilusat kooli lõppu ja edu edasiste otsuste tegemisel.
Celine Tippo (12.ms)